BSSS
The Bhopal School of Social Sciences
An Autonomous Institution Run by the Archdiocese of Bhopal
Re-accredited with 'A' Grade CGPA 3.27 Cycle 3 by NAAC
ISO 9001:2008 & ISO 14001:2004 Certified Institute
Affiliated to Barkatullah University, Bhopal
BSSS
The Bhopal School of Social Sciences
An Autonomous Institution Run by the Archdiocese of Bhopal
Re-accredited with 'A' Grade CGPA 3.27 Cycle 3 by NAAC
ISO 9001:2008 & ISO 14001:2004 Certified Institute
Affiliated to Barkatullah University, Bhopal
 
Achievements
Details of Extramural (Outside the college) Competitions Organised by Department of Physical Education

SESSION S. No. NAME OF EVENT LEVE OF COMPETITION No. OF PARTICIPATED TEAMS REMARKS
2012-13 1. Football (M) District 14 colleges participated Winner: I.P.C. Runner: B.S.S.S
2. Football (M) Divisional 7 District participated Winner: Bhopal
Runner: Byawara
3. Basketball (M) District 8 colleges participated Winner: B.S.S.S
Runner: I.P.C.
4. Basketball (W) Divisional 10  District participated Winner: M.V.M
Runner: I.P.C.
2013-14 1. Volleyball (women) District 09 BSSS Winner
  2. Football  (men) District 14 BSSS Winner
  3 Wrestling (men) District 08 BSSS Overall Champions
  4 Wrestling (women) District 07 BSSS got One gold
  5 Handball (men) Divisional 12 BSSS Winner
  6 Handball (women) Divisional 08 BSSS Winner
  7 Yoga (men) District 04 BSSS participated
  8 Yoga (women) District 05 BSSS participated
  9 Teachers Tournament District 15
2014-15 1 Football  (men) District 18 BSSS Runner
  2 Football  (men) Divisional 06 Bhopal  Winner
  3 Football  (men) State Level 07 Bhopal  Winner
  4 Football  (women) State Level 04 Bhopal  Winner
2015-16 1 Badminton (men &Woman) District 18 BSSS Runner
2016-17 1 Badminton (men & Woman) District 22 BSSS Winner
  2 Basketball (W) District 11  District participated  BSSS Runner

Note; According to Higher Education Notice, in the year of 2011-12, all inter collegiate tournament organised by different government colleges of Bhopal district.

Details of College Teams, Participated in Intercollegiate/Divisional level Sports Competitions

SESSION S. No. NAME OF EVENT MODE OF COMPETITION COMPETITION  RESULT
2012-13 1. Volleyball (W) District Winner
  2. Basketball (M) District Winner
  3. Cricket (M) District Runner
  4. Table Tennis (M) District -
  5. Badminton (M) District -
  6. Chess (M) District Winner
  7. Basketball (W) Divisional -
  8. Cross Country District -
  9. Taekwondo Divisional Winner
  10. Body Building District Winner
  11. Football (M) District Runner
  12. Swimming (W) Divisional Winner
2013-14 1. Badminton (Men) District Participated
  2 Badminton (Women) District Participated
  3 Basketball (Women) District Winner
  4 Volleyball (Women) District Winner
  5 Volleyball Men District Runner
  6 Football (Men) District Winner
  7 Basketball (Men) District Runner
  8 Cricket (Men) District Runner
  9 Cross Country (Women ) Divisional Gold Medal
  10 Chess Men District Participated
  11 Kho-Kho (Women ) District Participated
  12 Lawn Tennis (Men) District Participated
  13 Volleyball Divisional Winner
  14 Football (Men) Divisional Winner
  15 Wrestling (Men) District Championship
  16 Wrestling (Women) District Participated
  17 Handball (Men) Divisional Winner
  18 Handball (Women) Divisional Winner
  19 Gymnastic (Men) District Participated
  20 Taekwondo (Men) Divisional Gold Medal
  21 Athletics Divisional Championship
  22 Body Building/ Power Lifting Divisional Gold
  23 Yoga (Women) District Participated
  24 Yoga (Men) District Participated
  25 Cricket (Women) District Winner
2014-15 1. Badminton (Men) District Participated
  2 Badminton (Women) District Participated
  3 Basketball (Women) District Winner
  4 Volleyball (Women) District Winner
  5 Volleyball Men District Runner
  6 Football (Men) District Runner
  7 Basketball (Men) District Runner
  8 Cricket (Men) District Participated
  9 Cross Country (Men) Divisional Participated
  10 Chess Men District Participated
  11 Kho-Kho (Men ) District Participated
  12 Football (Men) Divisional Winner
  13 Football (Women) Divisional Participated
  14 Swimming Divisional 03 Gold
  15 Wrestling (Men) District Participated
  16 Football (Men) State Level Winner
  17 Handball (Men) Divisional Runner
  18 Athletics Divisional Championship
  19 Body Building/ Power Lifting Divisional Gold
2015-16 1. Badminton (Men) District Participated
  2 Badminton (Women) District Participated
  3 Basketball (Women) District Winner
  4 Volleyball Men District Winner
  5 Football (Men) District Participated
  6 Basketball (Men) District Winner
  7 Cricket (Men) District Winner
  8 Cross Country (Men) Divisional Participated
  9 Chess (Men) District Participated
  10 Cross Country (Women) Divisional Participated
  11 Badminton (Men) Divisional Winner
  12 Badminton (Women) Divisional Winner
  13 Swimming Divisional 01 Gold
  14 Athletics Divisional Participated
  15 Judo (Men) District 01 Gold
  16 Table Tennis (Men) District Participated
  17 Lawn Tennis (Men) District Winner
  18 Boxing (Men) Divisional 01 Gold
  19 Kabaddi (Men) District Participated
  20 Taekwondo (Women) Divisional 01 Gold
2016-17 1 Football (Women) Divisional Runner Up
  2 Badminton (Men) District Winner
  3 Badminton (Women) Divisional Runner Up
  4 Basketball (Women) District Runner Up
  5 Chess (Men) District Participated
  6 Chess (Women) District Participated
  7 Basketball (Men) District Runner Up
  8 Cross Country (Men) Divisional Participated
  9 Swimming(Men) Divisional Participated
  10 Swimming(Women) Divisional Participated
  11 Volleyball( Men) District Runner Up
  12 Boxing (Men) Divisional Participated
  13 Cricket (Women) Divisional Participated
  14 Volleyball( Women) District Runner Up
  15 Handball (Men) Divisional Participated
  16 Kabaddi (Men) District Participated
  17 Football (Men) District Participated
  18 Wrestling (Men) Divisional Participated
  19 Cricket (Men) District Runner Up
  20 Badminton (Men) Divisional Winner
  21 Badminton (Women) Divisional Winner
  22 Basketball(Women) Divisional Winner

LIST OF SELECTED STUDENTS IN UNIVERSITY/ALL INDIA INTERVERSITY LEVEL COMPETATIONS

SESSION 2012-13

S.No. Name of Student Class Event Level of Competition
1 ANURAGJIVAN B.Com FOOTBALL UNIVERSITY
2 SALMAN KHAN B.Com FOOTBALL UNIVERSITY
3 VISHAL S. CHUHAN B.B.A CRICKET UNIVERSITY
4 DHANANJAY SINGH B.Com CRICKET UNIVERSITY
5 SANATSRIWASTVA B.Com CRICKET UNIVERSITY
6 GARGI ROY B.A. SWIMMING  
7 SATISHRAJAN B.A. BASKETBALL UNIVERSITY
8 ROHIT ROY B.Com CHESS  
9 VISHNU SINGH B.Com BASKETBALL UNIVERSITY
10 DEEPALIRAI B.Com BASKETBALL UNIVERSITY
11 PRAVEEN YADAV B.P.Ed FOOTBALL UNIVERSITY
12 ABHISHEK B.Com FOOTBALL UNIVERSITY
13 PUNEETDATHE B.Com CRICKET UNIVERSITY
14 PIYUSHTANDAN B.Com CRICKET UNIVERSITY
15 SONAMBHARDWAJ B.Com VOLLEYBALL UNIVERSITY
16 SWARNAVERMA B.Com VOLLEYBALL UNIVERSITY
17 NOUREENARIF B.Com VOLLEYBALL UNIVERSITY
18 MOHD. JAVED ALI B.P.Ed ATHLETICS ALL INDIA
19 AMIR MUSTUBA B.P.Ed ATHLETICS ALL INDIA
20 ANIL YADAV B.P.Ed TAEKWONDO ALL INDIA
21 ARJUN S RAWAT B.P.Ed TAEKWONDO ALL INDIA
22 SHAHBAZ KHAN B.Com BODY BUILDING ALL INDIA
23 JUNAID U KHAN B.P.Ed FOOTBALL UNIVERSITY

SESSION 2013-14

S.No. Name of Student Class Event Level of Competition
1 DIPALI  JOSHI BCOM V BASKETBALL(W) UNIVERSITY
2 POOJA SEN BPEd BASKETBALL(W) UNIVERSITY
3 NOREEN ASIF BCOM V VOLLEYBALL(W) UNIVERSITY
4 SONAM BHARDWAJ  BCOM V VOLLEYBALL(W) UNIVERSITY
5 VIBHORE TIWARI MPEd VOLLEYBALL(M) UNIVERSITY
6 MOHNISH KHAN BPEd BASKETBALL(M) UNIVERSITY
7 AASHISH YADAV BCOM III BASKETBALL(M) UNIVERSITY
8 JAGMEET GILL BBA I BASKETBALL(M) UNIVERSITY
9 VISHAL KATARIA BCOM I BASKETBALL(M) UNIVERSITY
10 SALMAN KHAN BCOM V FOOTBALL(M) UNIVERSITY
11 ANURAG JEEVAN BCOM V FOOTBALL(M) UNIVERSITY
12 YUVRAJ THAPA BA MNGT I FOOTBALL(M) UNIVERSITY
13 DHANANJAY SINGH BPEd CRICKET UNIVERSITY
14 SANAT SHRIVASTAVA BCOM V  CRICKET UNIVERSITY
15 PIYUSH TANDON BCOM V CRICKET UNIVERSITY
16 MANJU YADAV BPEd CROSS COUNTRY ALL INDIA
17 HARSHA RAWAT BPEd CROSS COUNTRY ALL INDIA
18 HARSHA RAWAT BPEd KHO KHO UNIVERSITY
19 AAKANSHA UJJAINIYA MPEd WRESTLING(W) UNIVERSITY
20 RAUF UDDIN FARUKHI BCOM III HANDBALL UNIVERSITY
21 HARENDER SANDHU BCOM I HANDBALL UNIVERSITY
22 ABHINAV SINGH MPEd  HANDBALL UNIVERSITY
23 SONAM BHARDWAJ BCOM V  HANDBALL UNIVERSITY
24 MONIKA ASTHANA BCOM(HONS)  HANDBALL UNIVERSITY
25 ANITA TAWAR BPEd  HANDBALL UNIVERSITY
26 ARJUN S RAWAT MPEd TAEKWONDO UNIVERSITY
27 SUNIL K MISHRA MPEd TAEKWONDO UNIVERSITY
28 PANKAJ RAJ BCOM II ATHLETICS ALL INDIA
29 NARENDRA AHIRWAR BA I  ATHLETICS ALL INDIA
30 VIJAYAND BASIA BCOM III  ATHLETICS ALL INDIA
31 MANJU YADAV BPEd  ATHLETICS ALL INDIA
32 ANURAG YADAV BCOM I  ATHLETICS ALL INDIA
33 NAVEEN DAGAR BCOM POWER LIFTING ALL INDIA
34 DIPIKA SHAKYA BPEd CRICKET ALL INDIA
35 MANJARI MEHRA BPEd  CRICKET ALL INDIA
36 AARTI YADAV BPEd  CRICKET ALL INDIA

SESSION 2014-15

S.No. Name of Student Class Event Level of Competition
1 TEJ PRATAP B.Com SWIMMING ALL INDIA
2 AYUSH JAIN B.B.A SWIMMING ALL INDIA
3 ABHISHEK YADAV B.Com SWIMMING ALL INDIA
4 DALRAJ SINGH B.B.A CRICKET UNIVERSITY
5 RIA BHOJWANI B.Com BASKET BALL UNIVERSITY
6 ANURAG JEEVAN BP.Ed FOOTBALL ALL INDIA
7 ABHISHEK BAKODIYA B.Com FOOTBALL ALL INDIA
8 SALMAN KHAN BP.Ed FOOTBALL ALL INDIA
9 MUKESH PATHAK B.C.A KHO-KHO UNIVERISTY
10 AKASH SINGH BP.ED HANDBALL UNIVERSITY
11 MADHUSUDAN BP.ED HANDBALL UNIVERSITY
12 RAHUL CHAUHAN BP.ED HANDBALL UNIVERSITY
13 RAUNAK B.Com HANDBALL UNIVERSITY
14 NAVEEN DAGAR B.Com POWERLIFTING ALL INDIA
15 ASHISH YADAV B.Com BASKET BALL UNIVERSITY
16 AKASH SOMAN B.CA. BASKET BALL UNIVERSITY
17 AFFAN ALI B.B.A BASKET BALL UNIVERSITY
18 VISHAL B.Com BASKET BALL UNIVERSITY
19 ANURAG KINDO BA mgt BASKET BALL UNIVERSITY
20 PANKAJ RAJ B.Com ATHELETICS ALL INDIA
21 NARENDRA AHERWAR BA ATHELETICS ALL INDIA
22 SANA ASIF B.Ed VOLLYBALL UNIVERSITY
23 NOUREEN M.Com VOLLYBALL UNIVERSITY
24 ELISHIBA BP.Ed VOLLYBALL UNIVERSITY
25 ASTHA MISHRA B.Com VOLLYBALL UNIVERSITY
26 SHIKA BAMNE MP.Ed FOOTBALL ALL INDIA
27 NIKITA SEETHA B.Com FOOTBALL ALL INDIA

SESSION 2015-16

S.No. Name of Student Class Event Level of Competition
1 DEEP PRIYA KUJUR B.Com V SWIMMING ALL INDIA
2 AYUSH JAIN B.B.A III FOOTBALL UNIVERSITY
3 MALVIN B.Com I FOOTBALL UNIVERSITY
4 DALRAJ SINGH B.B.A III CRICKET UNIVERSITY
5 RIA BHOJWANI B.Com V BASKET BALL UNIVERSITY
6 NIKITA SEETHA B.Com V BASKET BALL UNIVERSITY
7 ADITI B.Com I BASKET BALL UNIVERSITY
8 SHIVAM TIWARI B.Com III CRICKET UNIVERSITY
9 ABHISHEK SINGH B.Com I CRICKET UNIVERSITY
10 AMIT SINGH B.Com V CRICKET UNIVERSITY
11 AFFAN ALI B.B.A III BASKET BALL UNIVERSITY
12 VISHAL B.Com V BASKET BALL UNIVERSITY
13 DENNIEL B.Com I BASKET BALL UNIVERSITY
14 RISHI P B.Com V BASKET BALL UNIVERSITY
15 AKASH SOMAN B.C.A. V BASKET BALL UNIVERSITY
16 NARENDRA AHERWAR B.A. V ATHLETICS ALL INDIA
17 VIBHOR TIWARI M.P.Ed VOLLEYBALL UNIVERSITY
18 AMIT SINGH B.P.Ed VOLLEYBALL UNIVERSITY
19 DEVESH M.Com VOLLEYBALL UNIVERSITY
20 SHIKA BAMNE M.P.Ed FOOTBALL ALL INDIA
21 SHIKA BAMNE M.P.Ed CROSS COUNTRY ALL INDIA
22 NIKITA SEETHA B.Com V FOOTBALL ALL INDIA
23 RAHUL RAJAK B.Com I BADMINTON UNIVERSITY
24 RAVI RAJ B.A. I BADMINTON UNIVERSITY
25 MOHIT S PARIHAR B.Com III KABADDI UNIVERSITY
26 AMAN SINGH B.Com I JODO ALL INDIA
27 SHIVAM PAWAR B.Com I BOXING ALL INDIA
28 JYOTI P ROY B.Com I LAWN TENNIS ALL INDIA
29 PARTHVI DUBEY B.A. II TAEKWONDO ALL INDIA

SESSION 2016-17

S.No. Name of Student Class Event Level of Competition
1 AYUSH JAIN B.B.A V CROSS COUNTRY ALL INDIA
2 AKSHAY B.Com V FOOTBALL UNIVERSITY
3 MALVIN B.Com III FOOTBALL UNIVERSITY
4 RIA BHOJWANI B.Com V BASKETBALL UNIVERSITY
5 AFFAN ALI B.B.A V BASKETBALL UNIVERSITY
6 ANAND R SINHA B.Com V BASKETBALL UNIVERSITY
7 ROHIT DENNIEL B.C.A. III BASKETBALL UNIVERSITY
8 EDWIN SAJI B.Com I BASKETBALL UNIVERSITY
9 ENID MARTIN B.Com I BASKETBALL UNIVERSITY
10 ASHISH YADAV B.Com V BASKETBALL UNIVERSITY
11 SAKSHI GOHIYA B.Com I SWIMMING ALL INDIA
12 ADITY RAUT B.Com V BASKETBALL UNIVERSITY
13 PRAKHAR PALI B.Com III BADMINTON UNIVERSITY
14 RAHUL RAJAK B.Com III BADMINTON UNIVERSITY
15 RAVI RAJ B.A. III BADMINTON UNIVERSITY
16 PARTHVI DUBEY B.A. III TAEKWONDO ALL INDIA
17 SAMEER YADAV B.P.Ed HANDBALL UNIVERSITY
18 AMIT RAJPUT B.Com I KABADDI UNIVERSITY
19 ABHISHEK NAMDEV B.Com I WRESTLING UNIVERSITY
Departments
   
English
Education
Humanities
Management
Commerce
Computer Application
Social Work
Economics
Physical Education
 
Address
The Bhopal School of Social Sciences (BSSS)
An Autonomous Institution Run by the
Archdiocese of Bhopal

Affiliated to Barkatullah University, Bhopal
Near Habibganj Naka, Opposite DRM Office
Habibganj, Bhopal - 462024
Madhya Pradesh
Download BSSS Rhythm App